Skip to main content

Rekuperacja

W każdym budynku mieszkalnym użyteczności publicznej do komfortowego i zdrowego przebywania jest niezbędna odpowiednia ilość świeżego powietrza. System rekuperacji to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja mechaniczna usuwa nam niepożądane powietrze w pomieszczeniu a na jego miejsce jest dostarczane świeże, ale nieogrzane powietrze z zewnątrz budynku, najczęściej po przez kanały nawiewne, otwory w ramach okiennych itp.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Montaż systemu rekuperacji na terenie województwa Zachodniopomorskiego

Rekuperacja powinna być odpowiednio zaprojektowana, przemyślana i dobrana aby do pomieszczeń w których przebywamy dostarczane było świeże powietrze, a z pomieszczeń tak zwanych brudnych np. toaleta, kuchnia, pralnia było wentylowane na zewnątrz.
Należy zaznaczyć że ilość powietrza nawiewanego jest bardzo zbliżona do ilości powietrza wywiewanego i do tego służy urządzenie zwane centralą rekuperacyjną która ma w sobie najczęściej 2 wentylatory: wywiewny i nawiewny oraz wymiennik dzięki któremu dochodzi do wymiany ciepła, czyli powietrze wywiewane które ma np. 23°C po przepływie przez wymiennik rekuperatora ogrzewa powietrze nawiewane, lecz nie miesza się z nim i np. powietrze z zewnątrz ma 2°C a po wymianie ma około 21°C. To zależy od sprawności wymiennika rekuperatora, poziomu zanieczyszczonych filtrów i odpowiedniej regulacji systemu.

Uważamy że w obecnej sytuacji stosowanej do budowy nowych budynków bez sensu jest inwestować w świetne ocieplenie ścian, dachu, podłogi, świetne okna i drzwi bez systemu rekuperacji, skoro w momencie odczucia nieświeżego powietrza, czy też codziennego wietrzenia domu otwieramy okna i tracimy dużą część energii (ciepła), które ponownie musimy wyprodukować za pomocą źródła ciepła jakie mamy zastosowane. Wiążą się z tym koszty ogrzewania. Dzięki rekuperacji nie tracimy energii cieplnej, zapewniamy sobie i swojej rodzinie duży komfort życiowy, oszczędność w kosztach ogrzewania i chronimy środowisko.

rekuperacja Stargard, rekuperatory Stargard, rekuperator Stargard, wentylacja Stargard, wentylacja mechaniczna Stargard